Horticulturists

York Street Curators, Horticulture Specialists & Horticulturists

Senior Staff

  • Phillip Douglas, Director of Horticulture and Center for Global Initiatives
  • Panayoti Kelaidis, Senior Curator and Director of Outreach
  • Angie Andrade, Associate Director (Therapeutic Horticulture)
  • Cindy Newlander, Associate Director of Horticulture (Plant Records)
  • Dan Johnson, Associate Director & Curator of Native Plant Collection
  • Ebi Kondo, Associate Director & Curator of Japanese Garden
  • Mike Bone, Associate Director & Curator of Steppe Collection
  • Nick Snakenberg, Associate Director & Curator of Tropical Collection
  • Mike Kintgen, Curator of Alpine Collection
  • Tamara Kilbane, Curator of Aquatic Collection

 

Horticulture Staff by Area

  • Sonya Anderson – Plant Select Garden, Steppe Garden, Birds and Bees Walk, Pollinator Initiatives
  • Angie Andrade – Planter beds south of Orangery, Sensory Garden, Cutting Garden, Morrison Center Greenhouse, Interiorscapes, Therapeutic Horticulture Program
  • Annie M. R. Barrow – Horticulture Outreach Projects
  • Mario Bertelmann – Woodland Mosaic, Shady Lane, Waring Garden, Tissue Culture Lab
  • Bridget Blomquist – Annuals Garden and Pavilion, O’Fallon Perennial Walk, Crossroads Garden
  • Mike Bone – Steppe Collections, York Street and Chatfield Farms greenhouse production and propagation, Plant Select Program and Research, Trial Garden Management, Tissue Culture Lab
  • Blake Burger – Freyer – Newman Center Landscape, Mordecai Children’s Garden, Sacred Earth, York Streetscapes
  • Jameson Coopman – Chatfield Farms Trial Garden and Greenhouse, Plant Select Program, Tissue Culture Lab and Horticulture Research
  • Jason De Pecol – Urban Food Initiatives, Community Garden Program, Mariposa Urban Farm, Sun Valley Urban Farm
  • Loddie Dolinski – Romantic Gardens, Herb Garden, Scripture Garden
  • Michael Guidi – Bristlecone Border, Cottonwood Border, Dryland Mesa, Nexus Berm, Sacred Earth 
  • Holly Haynes – Plant Records, Living Collections Inventory and Mapping, Irrigation Programming, Intern Program
  • Mike Holloway – Oak Grove, Victorian Secret Garden, El Pomar, UMB Bank Amphitheater and Science Pyramid Planters
  • Larry Jackel – Bonsai Collection, Bonsai Pavilion, Bonsai Therapeutic Horticulture Program
  • Dan Johnson – Water-Smart Garden, Ponderosa Border, Plains Garden, Gates Montane Garden, UMB Bank Amphitheater’s and Marnie's Beds
  • Tamara Kilbane – Aquatic Collection and Waterway Displays, International Waterlily Registrar
  • Mike Kintgen – Rock Alpine Garden, South African Plaza
  • Ebi Kondo - Japanese Garden, Tea Garden, Le Potager and Water Garden Gazebo, Café Beds
  • Emily McAuley – Chatfield Greenhouse and Nursery Production and Propagation, Plant Select Program, Grown at the Gardens
  • Jennifer Miller – Welcome Garden, Fountain Beds, Ornamental Grasses Garden, York Streetscape 
  • Cindy Newlander – Plant Records, Gardens Navigator, Index Seminum, Intern Program
  • Brooke Palmer – York Street Greenhouse and Nursery Production and Propagation, Seed Programs, Grown at the Gardens
  • Julia Pearson – The Ellipse, York Streetscape, Orangery, Parking Garage Interior Beds
  • Scott Preusser – Boettcher Memorial Tropical Conservatory, Tropical Collections, Cactus and Succulent Collection and House 
  • Amy Schneider – June’s PlantAsia, Mount Goliath, Green Roof, Ann Montague Iris and Daylily Garden
  • Alyssa Scott – Greenhouse Production and Propagation, IPM Program
  • Elena Shtern – Mordecai Children's Garden, Home Harvest Garden, Children’s Program
  • Nick Snakenberg – Boettcher Memorial Tropical Conservatory, Orchid and Tropical Collections, Marnie’s Pavilion
  • Jen Toews – Plant Records, Accessioning and Nomenclature Verification
  • Kevin Philip Williams – Dwarf Conifer Collection, Josephine Streetscape, Steppe Garden, Lilac Garden, Conservation Garden, Parking Garage Atrium, Intern Program
  • Peter Zerbe – Boettcher Memorial Tropical Conservatory, Tropical Collections, Tropical Conservatory Avian Care, Intern Program
     

Updated Dec. 10, 2021

Chatfield Farms Horticulturists

Senior Staff

  • Jennifer Trunce, Manager of Horticulture
  • Erik Geyer, Assistant Manager of Natural Areas / Arborist
  •  

Horticulture Staff by Area

  • Cassie Doolittle – Janice Ford Memorial Dye Garden, Center Water Feature Woodland Garden, Polly Steele Center, Wayne Christian Building, Mary Washburne Orchard, Hildebrand Ranch 
  • Shealyn Elstein – Lavender Garden, Heirloom Iris Garden, Deer Creek Discovery Children's Play Area
  • Erik Geyer – Arborist, Riparian Demonstration Garden, Native Grass Prairie at Barn
  • Erik Howshar – Parking Lot Islands at Earl J. Sinnamon Visitor Center, Rock Gardens
  • Grace Johnson – Plant Select Garden, Water-Smart Garden, Earl J. Sinnamon Visitor Center 
  • Abbey McLennan – Chapel, Parking Lot Island for Polly Steele Center/Administration Building, Yurt Garden
  • Ashley Strait – Carol Gossard Native Plant Garden (Green Farm Barn), Kim Sterne Survival Garden, Silo Xeric Garden
  • Jennifer Trunce – Butterfly House, Chatfield Farms Entrance Sign Bed

 

Updated March 17, 2022

Sign up for our e-newsletters!

Subscribe